Co warto wiedzieć o pierścionkach zaręczynowych?

Jeśli potrzebujesz pierścionków zaręczynowych Kraków, koniecznie odwiedź tę stronę.

Gdy odnajdziesz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu pomyślisz o ślubie. Przedtem jednak następuje ta wyczekiwany przez większość pań moment – oświadczyny, na które powinieneś przygotować pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowe – niegdyś bez złota i kamieni szlachetnych

Obdarowanie kobiety pierścieniem to niesłychanie stara tradycja, sięgająca Starożytnego Egiptu. Pierścionki są w formie koła, które reprezentuje nieskończoność. Zgodnie ze zwyczajem nosi się je na palcu serdecznym lewej ręki, zwanym notabene “palcem obrączkowym”, co wypływa z przeświadczenia, iż od tego palca biegnie “vena amoris”, to znaczy żyła prowadząca wprost do serca. Ogólnie przypuszcza się, że rytuał wręczania pierścionków zaręczynowych do Europy przywieźli Grecy. Na początku wykonywano je z trzciny, ze skóry, a nawet kości słoniowej. Dopiero w późniejszym okresie Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, głównie żelaza. Kosztownymi pierścionkami ze srebra lub złota obdarowywano jedynie wówczas, kiedy mężowie pragnęli pokazać swoją bezgraniczna ufność do wybranki. Dziś pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, aczkolwiek surowce te faktycznie powszechnie wykorzystuje się do ich sporządzania dopiero od paru wieków, natomiast duży wzrost ich popularności można spostrzec w XX w.

Pierścionki zaręczynowe – czy ich wartość ma znaczenie?

Oczywiście wymarzona biżuteria zaręczynowa to pierścionek z platyny z dużym brylantem, jednak potencjał swobodnego dobierania różnych kamieni oraz metali jest szeroki. Prócz diamentów stosuje się rubin, tanzanit czy szmaragd. Część osób wybiera mniej drogocenne metale, jak tytan, stal damasceńską, srebro, a nawet drewno, niemniej jednak w dalszym ciągu na rynku dominują pierścionki sporządzone z platyny i różnych typów złota (żółtego, czerwonego i białego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało pogląd, iż narzeczony winien zapłacić na niego minimum 2 miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od wielu czynników: użytego kamienia, wzoru, surowca czy liczby karatów, toteż każdy kupi piękny, nietuzinkowy pierścionek na miarę swoich możliwości finansowych. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy jest w pierwszej kolejności wyrazem zaangażowania oraz uczucia, zatem jego wartość nie ma dużego znaczenia. Istotne jest to, czy spodoba się naszej wybrance.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Top