Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

Skieruj się tutaj, aby kupić obrączki Kraków.

Dla większości małżonków dzień ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem życia. Sakrament ten wiąże nowożeńców na zawsze, a oznaką ich oddania, wierności i miłości są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze mieli obrączki

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, toteż ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką ceremonii zaślubin. Panowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilka stuleci później, o czym jednakże mało osób pamięta. I choć wcześniej bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy jak odjeżdżali na wojenne eskapady, jednakże obyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w poprzednim stuleciu, a dokładniej podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać żołnierzowi, że wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu państwach, jak przykładowo w Turcji, w Szwecji, w Czechach czy w Wielkiej Brytanii, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie podług tradycyjnych przesądów biegnie “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary przymierzają oraz poszukują obrączek ślubnych razem, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna za nie płacić, gdyż jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z miedzi, teraz z platyny i złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej stonowanym designem. Przez okres wielu stuleci sporządzano je z rozmaitych surowców, w większym lub mniejszym stopniu trwałych. Później wykorzystano do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal), które symbolizowały potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wytworzenia stosuje się przede wszystkim złoto oraz platynę, które są oznaką ufności w stosunku współmałżonka. Rzecz jasna, są one również nierzadko inkrustowane kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż najchętniej nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę grawerunku. Można więc spersonalizować obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka lub ważny dla młodej pary cytat.

Dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Top