Działanie i wykorzystanie motoreduktorów

motoreduktor

Motoreduktory to ogólnie mówiąc nierozłączne połączenia silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego w niniejszego wpisu.

Motoreduktor – poznaj zasadę jego działania

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że efektywność przekładni w żadnym wypadku nie jest 100%, wobec tego zawsze występuje pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą również inne części jak hamulce albo sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest to, iż są to gotowe zestawy, które można bez trudu znaleźć w oferty producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danego projektu. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a nieraz miesięcy, na pracochłonne wyliczenia i testy poszczególnych układów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być przeznaczony do znacznych, średnich bądź niewielkich obciążeń, jak również do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym wykorzystano przekładnię kilkustopniową, pozwala osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilku tysięcy.

Motoreduktory – używane w każdym obszarze gospodarki

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne rodzaje silników (BLDC, AC, DC i bocznikowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tym samym wyróżnia się takie oto motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące planetarną).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to produkcja żywności, przemysł czy transport, motoreduktory wprawiają w ruch najróżniejsze automaty, jak mieszadła, linie produkcyjne, dachy ruchome i wyciągi górskie. Duże zróżnicowanie ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie teraz mają w ofercie wiodący producenci motoreduktorów, trzeba liczyć już nie w tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Top