W zabawkach, rowerach i pompach przemysłowych – o zastosowaniu silników DC

Chcesz zamówić silnik prądu stałego z magnesami trwałymi? Sprawdź ultrarobotics.pl.

Sporo sprzętów, które użytkujemy codziennie i bez których sporo czynności byłoby trudniejszych, wykorzystuje w swoim działaniu silniki prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, duże lub niewielkie, te silniki odmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny obywatel zazwyczaj nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Co trzeba wiedzieć o silnikach elektrycznych prądu stałego?

Rolą silników DC jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot oraz kierunek transferu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, dalszych modyfikacji i w konsekwencji ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki i badania najlepszych naukowców połowy XIX w., takich jak między innymi Thomas Edison, Moritz Jacobi i Thomas Davenport. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, nieruchomego statora, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, rotora oraz szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień stosowane są także silniki bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bardziej trwałe, bezpieczniejsze i są generalnie lubiane za dużą niezawodność, a także ciche działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdziesz w licznych powszechnie używanych sprzętach

Stwierdzenie, że silniki elektryczne DC są stosowane zasadniczo wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz odtwarzacz DVD bądź korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są podzespołem pociągów i samochodów sterowanych na odległość, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie damy także naszym potomkom. Silniki tego typu użyte są w dużych i małych pompach hydraulicznych niezastąpionych w licznych branżach przemysłu, m.in. wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się codziennością, a już dziś te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Silniki na prąd stały wykorzystują również hobbyści do tworzenia najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

Chociaż silniki elektryczne DC o małej mocy bez trudu da się kupić w sklepach hobbystycznych czy z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od cenionych producentów.

Dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Top