Optymalizacja dla urządzeń mobilnych kluczem do sukcesu strony

Powszechne używanie urządzeń takich jak smartfony lub tablety sprawia, że twórcy stron internetowych z większą ochotą przygotowują ich mobilne wersje. Jest to niezwykle ważne ze względu na coraz większy ruch w Internecie pochodzący właśnie z urządzeń mobilnych. Jest jedna zasada: jeśli chcesz mieć wielu użytkowników musisz zapewnić im jak najlepsze warunki korzystania z Twojego serwisu. Z tego względu właśnie niezbędna jest optymalizacja dla urządzeń mobilnych.

Jak przeprowadzić optymalizację dla urządzeń mobilnych?

Jest kilka czynników, na które musimy zwrócić uwagę, przygotowując naszą stronę. Jeśli chcemy być przyjaźni dla użytkowników urządzeń mobilnych, która wpływa na to, czy nasza strona jest „mobile friendly”, przede wszystkim musimy zadbać o to, aby strona wyświetlała się w prawidłowy sposób na różnych ekranach. Należy również zagwarantować jak najszybsze wyświetlanie się serwisu. Użytkownikom korzystającym ze smartfonów bądź z tabletów zależy przecież na szybkim dostępie do informacji. Następnym oczywistym, ale bardzo znaczącym elementem, jest przejrzystość. Tworząc stronę z myślą o urządzeniach przenośnych musimy zadbać o odpowiednią wielkość wszystkich elementów oraz odstępy między nimi. Przydatne jest też korzystanie z informacji o lokalizacji użytkownika. Niech nasz portal wyświetla notyfikacje o tym, co jest w pobliżu użytkownika.

Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych – skorzystaj z Responsive Web Design

Zastosowanie wyżej wymienionych zasad na pewno przełoży się na realny ruch na optymalizowanej stronie. Wypracować to można na parę sposobów. Możemy zastosować na stronie zasady RWD (Responsive Web Design). Jest to rozwiązanie rekomendowane przez Google. W niektórych przypadkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zupełnej responsywności. Wtedy warto pomyśleć o stworzeniu odrębnej, mobilnej wersji strony. Jest to wyjście mniej wygodne, ponieważ wymaga zastosowania innego adresu URL. Jeśli strona zaprojektowana jest np. na WordPressie, możemy po prostu skorzystać z odpowiednich wtyczek, które sprawią, że strona będzie w prawidłowy sposób wyświetlała się także na urządzeniach przenośnych. Optymalizacja strony dla urządzeń mobilnych, to obecnie obowiązkowy punkt w projektowaniu stron.

Top