Biopsja fuzyjna prostaty – nowoczesna, precyzyjna metoda

Biopsja gruczołu krokowego. Uzyskaj więcej szczegółów.

Stercz, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci i rozmiaru do włoskiego orzecha. Znajduje się wprost pod pęcherzem moczowym i odpowiada przede wszystkim za produkcję płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą rozpoczynają się u panów wraz z wiekiem, dlatego tak istotne jest jej regularne badanie. Pomaga to rozpoznać zapalenie lub przerost tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć niepokojące zmiany rakowe. Powinno się zaznaczyć, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego potencjalnego powstania.

Alarmujące objawy – kiedy udać się do urologa?

Panowie po 45 roku życia muszą cyklicznie odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeżeli zauważyli alarmujące symptomy powiązane z oddawaniem moczu, takie jak ból w trakcie mikcji, zwiększenie jej częstotliwości, trudności w zatrzymaniu lub rozpoczęciu oddawania moczu, kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, jak również przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA polegające na przetestowaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. Żeby jednak mieć bezdyskusyjną pewność, konieczne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja fuzyjna prostaty – co trzeba wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w warunkach szpitalnych, która dzięki wykorzystaniu równolegle obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu wykorzystuje się wyłącznie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest dość krótkim zabiegiem, który najczęściej trwa ok. pół godziny. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym pełna procedura kończy się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest praktycznie bezbolesna, ponieważ odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje pobrane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Oczywiście, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość przeprowadzenia biopsji prostaty. To m.in. zaburzenia krzepliwości krwi, uczulenie na niektóre leki i wszczepione zastawki serca. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najprecyzyjniej udzielić lekarzowi specjaliście odpowiedzi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Dane adresowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Top