Pokaźna porcja informacji o likwidacji blizn rogówkowych. Sprawdź koniecznie!
Oko jest delikatną częścią ciała i w licznych sytuacjach może ulec uszkodzeniu. W rezultacie rozmaitych urazów mechanicznych czy chorób na powierzchni rogówki powstają blizny, które w mniej lub bardziej pogarszają jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, korzystając z osiągnięć laserowej korekty wzroku.
Symptomy sygnalizujące występowanie blizn na rogówce
Rogówka to zewnętrzna, wypukła warstwa gałki ocznej, która je chroni, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do głębszych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona oraz bardzo sprężysta i choć zwykle delikatne jej otarcia goją się samoistnie, nierzadko dochodzi do jej zbliznowacenia, również z powodu naszej nieuwagi. Co może być przyczyną powstawania blizn rogówkowych? Mogą być one głównie następstwem rozmaitych chorób (np. kiły), urazów jak zadrapania, oparzenia i skaleczenia lub dostania się do oka ciała obcego. Jednak blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w wyniku niedbałego nakładania soczewek korekcyjnych. Nie licząc wyczuwalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki świadczy kilka innych symptomów, jak m.in. nieustanne łzawienie, zaczerwienienie oczu i wrażenie swędzenia gałki ocznej, toteż jeśli ich doświadczasz zalecamy niezwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. W czasie wieloaspektowego badania sprawdzi on głębokość, rozmiar oraz umiejscowienie blizn, a także doradzi w obszarze metodzie ich leczenia.
Usuwanie blizn na rogówce – krótki zabieg z użyciem wiązki lasera
Najczęściej wykorzystywaną obecnie metodą likwidowania blizn na rogówce jest PTK – zabieg przeprowadzany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcie wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. PTK stosuje się także podczas leczenia innych wad tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera zewnętrznej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga całkowitej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni trzeba słuchać się ściśle poleceń lekarskich, nie przemęczać oka i cyklicznie pojawiać się na kontroli w wyznaczonym czasie.
Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]