Dentysta chirurg bezboleśnie wykona ekstrakcję zęba

Nie wszystkie schorzenia dziąseł i zębów mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów dentystycznych. Jeśli te sposoby terapii okazują się bezskuteczne, lekarz podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta zupełnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona chirurg dentystyczny?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (przykładowo wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, gdy zęby są w złym stanie – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy albo często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami mającymi na celu odbudowę poszczególnych części przyzębia – np. sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentysta zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu mogły kojarzyć się z odczuwaniem bólu. Obecnie jednak dostępne są środki, które kompletnie eliminują nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów stomatologicznych, mogą skorzystać z dodatkowych środków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie całkowitej narkozy.

Top