Nauka pływania dla dzieci – zajęcia ogólnorozwojowe

Każdy rodzic pragnie dla swojej pociechy wszystkiego co najlepsze, dlatego warto zacząć wspieranie rozwoju niemowlęcia jak najwcześniej. Rewelacyjnie do tego celu nadaje się pływanie. Z tego powodu nauka pływania dla dzieci jest coraz bardziej popularna. Jednak czy przynosi to jakieś pożytki? Od jakiego wieku można z pociechą zacząć chodzić? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Nauka pływania dla niemowląt – kiedy ją rozpocząć?

Naukę pływania dla dzieci, która teraz dostępna jest w większości dużych miejscowości takich, jak Kraków, Wrocław czy Lublin, można zacząć już od trzeciego miesiąca życia dziecka. Niezbędna jest jednak uprzednia konsultacja z pediatrą, który powinien stwierdzić, czy w przypadku naszego pociechy nie występują ewentualne przeciwwskazania. Nauka pływania stanowi nie tylko ekscytującą zabawę dla malucha, ale także stymuluje jego właściwy rozwój. Ćwiczenia w basenie wzmacniają układ oddechowy oraz układ krążenia, stymulują też rozbudowę układu mięśniowego i uczą maluchy świadomości swojego ciała. Skutecznie odciążają także układ szkieletowy, co w późniejszym czasie ma duże znaczenie podczas nauki raczkowania oraz chodzenia. Ponadto pływanie wyostrza spostrzegawczość i celowość ruchów, ponieważ podczas ćwiczeń animowane są przeróżne zabawy, które dobrze wpływają na koordynację oko-ręka. Zalicza się do nich na przykład łapanie piłeczki unoszącej się na powierzchni wody. Zajęcia prowadzone w grupie równolatków korzystnie oddziałują na rozwój społeczny i emocjonalny dziecka. Natomiast aktywna zabawa z rodzicami zacieśnia więź emocjonalną, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz pomaga budować zaufanie.

Nauka pływania dla dzieci – najważniejsze to doświadczony instruktor

Nauka pływania dla dzieci będzie na pewno efektywna i bezpieczne tylko wówczas, gdy będzie odbywała się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Niezbędne jest posiadanie przez nich odpowiednich licencji umożliwiających prowadzenie warsztatów ruchowych z maluchami.

Top