Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

W tym miejscu znajdziesz szczegółowe wiadomości w temacie korekcji stożka rogówki.

Keratoconus, inaczej stożek rogówki, to dolegliwość, która w znacznym stopniu utrudnia normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może wywoływać kolejne schorzenia oczu. W nowoczesnych klinikach okulistycznych lekarze potrafią jednakże poradzić sobie z tym problemem. Jak zatem wygląda przebieg korekty stożka rogówki?

Stożek rogówki daje o sobie znać już w 30. roku życia

Rogówka to przezroczysta część oka, która mocno skupia promienie świetlne. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo nocyceptorów, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Około 30. roku życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to spowodowane osłabieniem tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki powoduje niezborność i krótkowzroczność, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się bardziej wyczulony na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasami występuje również widzenie podwójne. Keratoconus niejednokrotnie współistnieje z pozostałymi wadami oczu, m.in. zapaleniem spojówek. Na szczęście obecnie osiągalne jest skuteczne leczenie stożka rogówki. Na wczesnym etapie wada jest korygowana z użyciem soczewek kontaktowych albo okularów, z czasem jakkolwiek konieczne jest wykonanie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – skuteczne metody

Korekcję stożka rogówki przeprowadza się za pośrednictwem rozmaitych technik. Dzisiaj najbardziej efektywnym sposobem na poprawę jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Nowoczesne kliniki okulistyczne specjalizują się dodatkowo w korekcie stożka rogówki poprzez modelowanie, czyli metodę Topoguided. Najlepsze efekty dają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, która pomaga osiągnąć regularną powierzchnię tkanki, a to w rezultacie pozwala na korygowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności za pomocą soczewek kontaktowych. Chorzy mogą także po jakimś czasie udać się na zabieg laserowy, który kompletnie wyeliminuje wadę wzroku.

Dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Top