O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

Wyprawy górskie - tutaj sprawdzisz najkorzystniejszą ofertę

Szereg osób spędza swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj rozpoczynają od wędrówki po polskich Tartach, z czasem jednak przestaje być to wystarczające. Poszukują nowych wyzwań – ich marzeniem stają się wyprawy w coraz wyższe partie gór. Otwarte granice sprawiają, że nawet wyprawy na szczyty leżące w oddalonych od naszego kraju rejonach stają się obecnie możliwe.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed miłośnikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale również najwyższe szczyty Afryki, Meksyku czy Azji. Z pewnością ogromnym ułatwieniem w zdobywaniu tych pięcio- czy siedmiotysięczników jest obecność na polskim rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Elbrus czy Kazbek. Rzecz jasna asysta agencji dużo usprawnia, ale jej instruktorzy nie wejdą na szczyty za nas. Konieczna jest wysoka sprawność fizyczna, która pomoże nam wytrzymać wielogodzinną wyprawę z naprawdę masywnym, ważącym nawet 15 kilogramów plecakiem z odpowiednią do warunków klimatycznych odzieżą oraz właściwym sprzętem.

Wyprawy górskie – jakie wymagania stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział we wspinaczce wysokogórskiej – na bazę pod Annapurną, Elbrus, Pik Leninabądź Mount Everest – wymaga się wcześniejszej praktyki w podobnych do tego typu wyprawach, ponieważ im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe zagrożenie wystąpienia choroby wysokościowej. Zdolność korzystania z czekanu czy poruszania się w grupie, której członkowie nawzajem się zabezpieczają liną – to warunki, które powinno się bezwzględnie spełnić. Nie możemy zapomnieć również, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Liczy się więc zdolność pracy w zespole. Podczas wyprawy w góry niezbędne jest pełne dostosowanie się do poleceń wydawanych przez prowadzącego grupę.

Dane adresowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Top