Jak odpowiednio ubrać się na wycieczkę w góry?

Góry zachwycają o każdej porze roku, ale zmieniające się warunki atmosferyczne są zagrożeniem dla bezpieczeństwa górskich turystów. Odpowiedni strój, obuwie i rozwaga to podstawa bezpiecznych wędrówek. Podpowiadamy, jak ubrać się w góry wiosną, latem, jesienią i zimą.

Jak ubrać się w góry wiosną?

Wiosna zachęca do górskich wędrówek. Coraz cieplejsze, dłuższe i piękniejsze dni pobudzają motywację do aktywności fizycznej. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to obserwacje, które najczęściej prowadzimy przebywając na terenach nizinnych. W górach zima trwa dłużej. Niskie temperatury, śnieg, wiatr, zamiecie, a nawet lawiny – tak bardzo często wygląda wiosna w górach wysokich. Statystyki potwierdzają, że bardzo dużo tatrzańskich lawin schodzi w marcu i kwietniu. Sprawdzenie prognozy pogody i komunikatów lawinowych jest niezbędne przed wyruszeniem w drogę.

Podstawową zasadą jest stosowanie ubioru “na cebulkę”, który polega na ubraniu kilku warstw oddychającej odzieży (czyli takiej, która skutecznie odprowadza wilgoć ze skóry). W ten sposób będziemy mogli pozbywać się lub zakładać wybrane warstwy ubrań w zależności od warunków atmosferycznych panujących na szlaku.

Na początek – bielizna termoaktywna. Dzięki swoim właściwościom często nazywana jest drugą skórą. W przeciwieństwie do tradycyjnej bawełnianej bielizny, nie wchłania potu przyklejając się do skóry i powodując dyskomfort, a także ciężkość. Bielizna termoaktywna eliminuje ten problem dzięki zastosowaniu powłoki, która ściśle przylega do skóry, a pot jest odprowadzany na zewnętrzną powierzchnię bielizny.

Kolejna warstwa to koszulka termoaktywna. W zależności od panującej temperatury i upodobań, można wybrać tradycyjny T-shirt lub wersję z długim rękawem. W tej warstwie odzieży warto też ubrać kalesony lub legginsy.

Zabierz ze sobą sportową bluzę lub polar. W cieplejsze dni po prostu schowasz go do plecaka, a przy spadku temperatury na wyższej wysokości, okaże się on niezastąpiony.

Przed bezpośrednim działaniem śniegu, deszczu, wiatru i niskich temperatur chroni odpowiednia kurtka. Warto wybrać modele wyposażone w membranę (np. membrana WP3000 w kurtce Hummel hmlNORTH HYBRID JACKET), która zapewnia wodoodporność. Dobrym wyborem są również lżejsze kurtki softshellowe, które zapewniają lepszą cyrkulację powietrza.

Spodnie powinny być przede wszystkim wygodne. Można nosić modele treningowe, które są wykonane z miękkiego, szybkoschnącego materiału i posiadają zaawansowaną regulację w pasie.

Na górski szlak warto wybrać wyższe buty, które dobrze chronią kostkę. Istotny jest też dobry bieżnik, który zapewni stabilny chód niezależnie od podłoża.

Bardzo ważne są elementy ubioru, którym zazwyczaj poświęcamy mniej uwagi:

  • skarpety – unikaj skarpet bawełnianych, które wchłaniają wodę i pot powodując dyskomfort.
  • nakrycie głowy – skutecznie zabezpiecza głowę przed przenikliwym i zimnym wiatrem. Polecamy czapkę Hummel Training Hat, która sprawdzi się podczas treningu, wędrówki górskiej i do noszenia na co dzień.
  • rękawiczki – na wiosnę warto wyposażyć się w lekkie rękawiczki sportowe, np. Hummel Warm Player Gloves.

Jak się ubrać w góry latem?

Wybierając się na szlak latem warto zadbać o odpowiednie nakrycie głowy, które skutecznie ochroni twarz przed promieniami słonecznymi i zapewni odpowiedni komfort podczas całej trasy. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się klasyczna czapka z daszkiem Hummel Basic Cap. Dobrym rozwiązaniem jest też chusta wielofunkcyjna.

Na działanie szkodliwego promieniowania UV narażona jest też skóra i oczy. W pierwszym przypadku warto nasmarować się kremem z odpowiednim filtrem, natomiast o wzrok zadbają odpowiednie okulary przeciwsłoneczne.

Podobnie jak wiosną, latem również podstawą ubioru jest bielizna termoaktywna, która zapewni odpowiedni komfort i higienę między materiałem a skórą. Obowiązkowa jest też ciepła bluza lub polar – okażą się przydatne podczas spadku temperatury na większej wysokości lub w razie załamania pogody. Na wypadek deszczu, w plecaku warto posiadać też kurtkę przeciwdeszczową.

Jak się ubrać w góry jesienią?

Jesienią do zestawu ubrań warto dorzucić softshellową kurtkę lub polar, który sprawdzi się podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Przykładowo, kurtka softshell hmlNORTH SOFTSHELL JACKET w warstwie zewnętrznej została pokryta wodoodpornym materiałem, natomiast w warstwie wewnętrznej – ciepłym polarem. Takie połączenie zapewnia ciepło i suchość (ze względu na bardzo dobry system cyrkulacji powietrza), bez względu na pogodę.

Jesienią przydatna okazuje się też wielofunkcyjna chusta (Buff), która skutecznie osłania głowę i szyję przed wiatrem.

Jak się ubrać w góry zimą?

Zimą do obowiązkowego wyposażenia warto dodać kalesony lub legginsy, komin i kurtkę membranową. Niezbędne okażą się też buty dedykowane do zimowych wędrówek w górach. Poziom trudności wielu szlaków (nawet tych, które wiosną i jesienią pokonuje się bez większych trudności) wzrasta w zimie, więc górskie wędrówki o tej porze roku zalecamy jedynie doświadczonym osobom.

Źródło tekstu: https://sklep.rsactive.pl/pl/blog/Jak-odpowiednio-ubrac-sie-na-wycieczke-w-gory/5

Top