Bagażnik na hak – o przewożeniu rowerów samochodem

bagażnik rowerowy na hak holowniczy, platforma na rowery

Budowa ścieżek dla rowerów nie tylko w największych miastach, ale też w wielu miasteczkach turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, że pakując się na urlop rozmyślamy, czy wziąć jeszcze rower. O ile wyjeżdżamy w pojedynkę, a przy tym nasz rower łatwo są się rozkręcić, można wsadzić go do bagażnika samochodu. Kłopoty pojawiają się, jeśli wyruszamy w rodzinnym gronie i chcemy zmieścić gdzieś parę rowerów. W takim przypadku najlepiej jest użyć platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa wpływa na prowadzenie pojazdu?

Rowery da się transportować na dachu auta, instalując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego, lub na platformie rowerowej montowanej na haku. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na transport aż do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, lecz mają także kilka wad. Umocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, bywa dość kłopotliwe w szczególności dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego ułożenie rowerów na bagażniku dachowym zmienia wysokość auta, i o ile zazwyczaj nie przeszkadza to podczas przejazdu pod niewysokimi bramami, kładkami dla pieszych czy mostami, to zmienia sterowność samochodu ze względu na to, iż jest on bardziej podatny na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe montowane na hak wydłużają auta, toteż kierowcy ich używający powinni zachować zwiększoną ostrożność w trakcie parkowania tyłem oraz cofania auta. Rowery umieszczone na platformie nierzadko też wystają poza boczną krawędź pojazdu, a to może przeszkadzać w wymijaniu innych uczestników ruchu na wąskich drogach.

Zanim zamówisz bagażnik na rower na hak oszacuj ile jednośladów potrzebujesz wozić

Postanawiając o nabyciu platformy na rower na hak trzeba w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, w związku z tym należy już na wstępie ustalić ile jednośladów ostatecznie będziemy chcieli zabrać ze sobą. Platforma na rower od uznanego producenta, np. od Thule, posłuży nam lata i o ile zamawiamy ją w celu użycia jej podczas rodzinnych wyjazdów, warto postawić na taką, na której zamontujemy 3 lub 4 jednoślady. Inną ważną kwestią jest sprawdzenie łącznej masy rowerów – przed zamówieniem platformy powinno się upewnić się czy udźwignie ona ciężar jaki potrzebujemy na niej transportować. Dowiedzmy się także jak doczepiane są rowery do bagażnika na hak. Więcej mocowań podtrzymujących jednoślad na miejscu minimalizuje zagrożenie jego przesunięcia się w trakcie podróży, zagrażające możliwym wgięciem karoserii. W przypadku pytań, który bagażnik rowerowy zamówić, polecamy skonsultować się z pracownikiem sklepu posiadającego w ofercie taki sprzęt.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Top