Jakie jest zastosowanie szalunków?

szalunki Kraków

Szalunki to to forma mająca charakter tymczasowy, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być wykonana też z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna odznaczającego się niższą jakością. Nie brakuje firm, które decydują się na zrobienie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt często wybierane. Deskowanie – bo właśnie tak również określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, którą się wylewa, zyskuje pożądany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które będzie utrzymane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac niezbędne jest zrobienie szalunku, który potem zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach niezbędne jest wykonanie zbrojenia. Umieszcza się je jeszcze zanim mieszanka zostanie wylana. Szalunki wyjmowane są dopiero wówczas,gdy mieszanka solidnie zastygnie. Na ogół potrzeba na to od mniej więcej dwóch do nawet czterech tygodni. Szalunki wykonywane są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz sufitów żelbetowych. Mają jak widać bardzo szerokie zastosowanie, a budowa bez ich wykorzystania nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie elementy niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do przeprowadzenia szalowania wymagana jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są też specjalne podpory i dźwigary. Często zdarza się, że małe przedsiębiorstwa budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w mocowania, dźwigary i sklejkę.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Top