Okna skrzynkowe – charakterystyczne dla zabytkowych obiektów

Jeśli chcesz zamówić okna drewniane skrzynkowe, skieruj się tutaj.

Okna skrzynkowe utożsamiamy przede wszystkim z zabytkowymi obiektami. Często spotkać je możemy w starych gmachach, wiejskich domkach lub dworkach. Obecnie są one produkowane zwłaszcza z myślą o montażu w takich budynkach, gdyż użycie skrzynkowych okien wymagane jest przez urzędników. Warto przy tym zaznaczyć, że z uwagi na ich względy wizualne coraz częściej zakładane są również w nowszych obiektach. Szczególnie, iż obecne wersje są tak samo funkcjonalne, co okna wyprodukowane starymi technikami. Jak więc prezentują się okna skrzynkowe? Z czego są wytwarzane?

Budowa okien skrzynkowych

Określenie okien skrzynkowych bierze się z ich budowy. Składają się z dwóch skrzydeł, pomiędzy którymi jest powietrze. Jest to pewnego typu izolator, który zabezpiecza wnętrze przed zimnem. Okna skrzynkowe w zabytkowych obiektach nierzadko dzielone są na cztery elementów – dwa u góry, skrzydła o mniejszej powierzchni są zamykane osobno i niegdyś były wykorzystywane do wietrzenia wnętrz. Taka budowa szczególnie dobrze zda egzamin w budynkach zabytkowych – między innymi chatach drewnianych.

Okna skrzynkowe – drewno

Okna skrzynkowe, podobnie jak inne typy, powinny być zrobione z odpowiedniego drewna. Dotąd najchętniej sięgano po sosnę i dąb, ale ostatnimi czasy ich producenci wykorzystują także gatunki egzotyczne. Gatunki takie jak np. meranti okazują się bowiem znacznie bardziej odporne na wpływ wilgoci, powietrza i ekstremalnych upałów.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Top