Szalunki – gdzie się je stosuje?

Jeśli poszukujesz szalunków Kraków, koniecznie wejdź na http://bit.ly/2IWj0xp

Szalunki, nazywane też deskowaniem, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Przeważnie używa się ich podczas wylewania murów betonowych – wówczas są one konieczne do tego, żeby nadać im należyty kształt i powstrzymać rozlewanie się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się również podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na przygotowanie przestrzeni na bramy, okna oraz drzwi. W tym artykule wytłumaczymy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem mogą nabyć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, metalu lub drewna

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ albo drewnianych desek, którą można wykorzystać powtórnie po rozmontowaniu. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu wykonawców i inwestorów wybiera zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów służących do szybkiego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać dwa a nawet trzy surowce. Na ogół jednak stosuje się sklejkę – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą konstrukcję scalają łączniki, narożniki, głowice ze stalowe bądź aluminiowe i belki.

Wypożyczenie szalunków – nie musisz ich nabywać?

Podmioty na co dzień zajmujące się pracami murarskimi mają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają planujących postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do złożenia szalunku byłoby zupełnie odpowiedzialne finansowo . Dużo ekonomiczniejszym wyjściem jest wypożyczenie szalunków.

Dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Top