Co to jest faktura ustrukturyzowana i jak ją wystawić?

Szukasz wiadomości o e-fakturach? Dobrze trafiłeś!

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie osoby prowadzące działalność na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur musieli czekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po 12-miesięcznym okresie przejściowym, w którym stosowanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od roku 2023 stanie się to koniecznością dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla firm zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – ułatwienie dla dla biur księgowych

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które posiadają ściśle zdefiniowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie praktycznie mało co mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, lecz dla odpowiedniej aplikacji do rozliczania oraz wystawiania faktur ten dokument jest doskonale czytelny. Fakt, że faktury mają jednolitą strukturę sprawia, że obojętnie których programów księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej pozostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to znamienna zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas nagminnie spotykały się z przypadkami nieprawidłowego odczytywania w programie księgowym danych z faktur dostarczanych przez klientów w formie pliku PDF albo fotografii faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana całkiem wyklucza prawdopodobieństwo pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z konieczności wysyłania pliku JPK_FA

Każdy właściciel firmy z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele firm między innymi wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT, nie są zobowiązani przekazywać pliku JPK_FA, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że nie zawieruszą faktury (system zachowuje dane o nich przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów dostaje narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a zatem w wyższym stopniu zapobiega wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania komercyjnego oprogramowania księgowego, jednak trzeba dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Top