Czy opłaca się inwestować w srebro w sztabkach?

Tu znajdziesz więcej szczegółów o srebro sztabki.

Od dawna wiadomo, iż inwestowanie w metale szlachetne jest dobrą metodą na lokowanie pieniędzy, która po pewnym czasie zapewnia wymierny zysk. Najpopularniejszym obecnie metalem inwestycyjnym jest niewątpliwie złoto, jakkolwiek ostatnio srebro znów jest modne pośród coraz większej grupy inwestorów, zarówno tych ze skromnym, jak i pokaźnym potencjałem finansowym, i nie jest już traktowane zaledwie jako metal przemysłowy.

Sztabki srebra – czy to bezpieczna lokata?

Srebro występuje w złożach 17 razy częściej od złota, warto jednakże zaznaczyć, że jego wartość w odniesieniu do wartości złota nie manifestuje tej proporcji i stale jest zauważalnie niższa. Zakup srebra jest jednakże dobrym pomysłem dla inwestorów, którzy chcą urozmaicić swój portfel, a którzy nie dysponują kapitału umożliwiających zakup znacznych zasobów złota. Należy jednak mieć świadomość, że z powodu swoich właściwości, srebro znajduje rozległe zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu co sprawia, iż jego cena mocniej reaguje na kłopoty pojawiające się w gospodarce. Łatwo to swoją drogą zauważyć przeglądając wykres jego wartości z ostatnich 20-30 lat. Z tego także powodu inwestycja oszczędności w srebro wiąże się z większym prawdopodobieństwem niepowodzenia, zatem polecana jest inwestorom świadomym bieżącej i prognozowanej sytuacji na rynku metali szlachetnych. Można natomiast przypuszczać, że zapotrzebowanie na srebro nieustannie będzie się utrzymywało, a wraz z dynamicznym rozwojem medycyny, fotowoltaiki oraz elektroniki, w których srebro jest szeroko używane, jak również nieprzemijającej popularności biżuterii srebrnej, być może jego wartość będzie z czasem wzrastać.

Sztabka srebra – zamówić dużą czy małą?

Podobnie jak złoto, sztabki srebra występuje w różnych wagach, co pomaga ukształtowanie portfela inwestycyjnego, pozwalającego odsprzedaż w zależności od potrzeb mniejszych lub większych jego ilości. Te najmniejsze, a wobec tego także najbardziej „na kieszeń” średnio zamożnego Polaka, to sztabki o ciężarze 50 g i 100 g oraz 1 uncji trojańskiejczyli (31,1 g). Rzecz jasna, jeśli kupimy sztabkę o wyższym ciężarze, tak naprawdę zapłacimy za kruszec taniej, powinno się aczkolwiek mieć na uwadze, iż sztabka jest niepodzielna i w razie potrzeby jej odsprzedaży musimy znaleźć kupca, który odkupi ją w całości. Z tej przyczyny jeśli sztabki srebra mają służyć także jako asekuracja finansowa na czas kryzysu, należałoby rozważyć zakup sztabek o różnych wagach, aby móc w przyszłości wymienić na gotówkę tylko tyle kruszcu, ile rzeczywiście musimy. Można również zainwestować w nieco droższy srebrny combibar, czyli złączone 1-gramowe sztabki srebra, które daje się łatwo oddzielić. Wadą kupna srebra, czy to w monetach bulionowych czy w sztabkach jest fakt, iż – w odróżnieniu od złota – jego sprzedaż oraz nabycie obarczone są 23% stawką VAT.

Dane adresowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Top