System bankowy SWIFT – co warto o nim wiedzieć?

Sprawdź więcej szczegółów o systemie rozliczeń SWIFT na https://flobo.io/bankowosc/co-to-jest-system-rozliczen-miedzybankowych-swift/.

Mimo, że w zasadzie każdego dnia korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji względem Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Ale system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z podstaw sprawnego działania światowej bankowości.

System SWIFT – usprawnia realizację płatności międzynarodowych

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednakże nie jedyny stosowany aktualnie system tego typu. Poza nim np. w Naszym kraju korzysta się też z systemów: Elixir, SEPA czy SORBNET.Na świecie wykorzystywane są też przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia bankowe na terenie jednego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Używany jest nieomal we wszystkich krajach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale także giełdy, domy maklerskie i sporo pozostałych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter i cyfr). Dopuszczalne jest również nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System SWIFT – przedstawiamy kody BIC najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC najpopularniejszych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Top