Badania operatorów – co to takiego?

Jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko, skieruj się w to miejsce

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z długą i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez lekarza specjalistę, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują też zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: na czym polegają?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają znacznie od tych, jakie zobowiązani są przejść zawodowi kierowcy. W związku z tym obejmują skrupulatny wywiad zbierany przez psychologa, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy aparaturowe, a także testy inteligencji. Z całą pewnością testów nie należy się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść w sposób otwarty. Znaczenie ma szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w wypadku osób zamierzających wykonywać zawód operatora maszyn budowlanych. Pozwalają ocenić szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją sprawdzamy, czy badana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia przestrzennego, koncentracji uwagi oraz oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów obsługujących maszyny budowlane bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto je wykonuje?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może wykonać tylko psycholog posiadający uprawnienia psychologa transportu, a do tego niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Top