Badania operatorów – na czym polegają?

Badania operatorów Bielsko -więcej informacji o tych usługach znajdziesz w tym miejscu

Gdy mowa o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je zrobić. Konieczność ich wykonania ten prawo nakłada także na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka konieczność i co jest badane?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Prawo precyzyjnie określa, które grupy zawodowe muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których doskonała sprawność psychofizyczna jest ważna dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Poza tym, jeśli chodzi o środowiska, w jakich korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak koncentracji czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te zmniejszają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego przeprowadzanie takich testów jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Sprawdza się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a ponadto poziom koncentracji, prędkość reakcji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Standardowo są to trzy-cztery lata, a w przypadku osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Top