Badania wysokościowe – poradnik dla poszukujących pracy

Potrzebujesz sprawdzić, jak zamówić badania wysokościowe Kęty? Nie zwlekaj! Koniecznie odwiedź http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/.

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale również szczególnych predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia groźnych sytuacji, polskie ustawodawstwo wprowadziło konieczność przeprowadzania specjalistycznych badań sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów związanych z pracą na wysokościach. Jak przebiegają takie badania? Co ile lat należy je powtarzać?

Badania wysokościowe – definicja pracy na wysokości

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Według tego aktu prawnego uznajemy za nią prace przeprowadzane na powierzchni znajdującej się minimum jeden metr nad poziomem podłogi. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na kominach, podestach, słupach itd. Specjalne testy sprawdzają czy kandydat nie ma problemów ze wzrokiem bądź innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania układu nerwowego, wzroku oraz otolaryngologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku krótkowzroczności, epilepsji lub problemów z błędnikiem. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – jak wpływa na wynik badania niedowidzenie?

Badania wysokościowe należy wykonywać co dwa-trzy lata. Pracownicy, którzy przekroczyli 50 lat muszą przechodzić je systematycznie co roku. Najczęściej pojawiającym się przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest konieczność noszenia okularów, zez, a także schorzenia neurologiczne i cukrzyca. Warto wspomnieć, że przeciwwskazaniem nie jest noszenie szkieł kontaktowych, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystkie wymogi – niektórzy pracownicy, oprócz wspomnianych wyżej badań, muszą przejść także dodatkowe testy psychologiczne. Podlegają im przede wszystkim operatorzy ciężkich maszyn drogowych, żurawi wieżowych czy osoby obsługujące pulpity sterownicze.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Top