Budujesz dom? Pamiętaj o geologu

Do prac geologa należą między innymi sprawdzanie składu i dziejów gleby. Działania te przeprowadzane są po to, by stworzyć mapy geologiczne konkretnego obszaru czy eksplorować bogactwa naturalne. By stać się geologiem wymagane będzie zaliczenie studiów, a te aktualnie oferowane są na dziesięciu uniwersytetach w Polsce. Geolog zazwyczaj zatrudniony jest w instytucjach parających się zabezpieczeniem przyrody. Nie może to jednak zaskakiwać, bo jego profesja wiąże się z glebą i zasobami znajdującymi się wewnątrz. Dobrze jednak zaznaczyć, iż działają również firmy oferujące usługi geologiczne dla prywatnych klientów. Jak je znaleźć? W których sytuacjach warto z nich skorzystać?

Porady geologa dla klientów prywatnych

Usługi geologa najczęściej są niezbędne podczas pierwszych etapów wznoszenia domu. Start inwestycji zależny będzie wszak od przebadania składu ziemi, na jakiej ma zostać wybudowany obiekt – musimy sprawdzić, jak teren budowy był dotychczas użytkowany i czy w ziemi nie są zawarte bogactwa naturalne. Istotne jest również sprawdzenie gleby pod kątem obecności związków niebezpiecznych dla mieszkańców przyszłego domu, wód podziemnych czy uziarnienia ziemi – dlatego przed rozpoczęciem budowy koniecznie należy przeprowadzić specjalistyczne badania geologiczne.

Jaki geolog okaże się najlepszy?

Choć geolog nie jest zaliczany do najpopularniejszych profesji, jeśli jego usługi będą niezbędne, bez problemu znajdziemy właściwego fachowca. Najlepiej zrobimy wchodząc do sieci. Po wprowadzeniu właściwych fraz związanych z usługami geologicznych z pewnością wyszukamy strony przedsiębiorstw, które je świadczą w danej okolicy. Pamiętajmy jednak, iż chociaż do uzyskania uprawnień do pracy w tej profesji niezbędne są specjalistyczne i trudne studia, winniśmy przede wszystkim wybierać współpracę z zespołem doświadczonych fachowców, którzy przeprowadzali już badania dla wielu projektów.

Top