Certyfikaty SSL – rodzaje i zastosowanie

Certyfikat SSL to specjalne zabezpieczenie stron www, zapewniające jednostkom korzystającym z sieci zachowanie poufności danych i staje się powszechnie używanym rozwiązaniem. Dlaczego warto wyposażyć swoją stronę w zabezpieczenie SSL?

Czym jest SSL certyfikat?

Certyfikaty SSL oznaczają szyfrowane połączenie, chroniące internautów odwiedzających daną witrynę przed niekontrolowanym wyciekiem poufnych informacji – numerów kart kredytowych, haseł, danych osobowych, loginów itp. SSL certyfikaty są zwykle używane m.in. przez strony obsługujące bankowość internetową, instytucje publiczne, serwisy aukcyjne czy sklepy. W zabezpieczenie powinny być wyposażone wszelkie strony, na których podaje się dane osobowe czy też dokonuje się przelewy. Jak poznać, że strona została zaszyfrowana? Jeżeli w polu adresu wyświetla się symbol zielonej kłódki oraz oznaczenie „https”, świadczy to, że witryna jest zabezpieczona.

Warianty certyfikatów – Wildcard SSL oraz Comodo SSL

Certyfikat Wildcard SSL to rozwiązanie stosowane na ogół przez podmioty z sektora średnich firm. Jest najtańszym rodzajem zabezpieczenia SSL służącym do obsługi pojedynczej domeny internetowej i nielimitowanej ilości subdomen. Wydanie SSL Wildcard następuje w przeciągu 5 minut. Natomiast certyfikat Comodo SSL stosowany jest przez duże firmy i wymaga manualnej weryfikacji. Dłuższy jest również czas oczekiwania na jego wydanie – od 1 do 7 dni. Certyfikat rozszerzonej walidacji, to znaczy Comodo EV SSL, obejmuje pojedynczą domenę. Użytkownik internetu, który używa przeglądarki właściwie interpretującej certyfikat EV SSL, zobaczy zielony pasek adresu oraz zweryfikowaną nazwę firmy będącej właścicielem domeny. Klienci mogą też skorzystać z certyfikatów Geotrust SSL, które w zależności od wersji są przeznaczone zarówno dla małych podmiotów, jak i dużych firm.

Top