Jak przebiegają badania psychologiczne kierowców?

Na www.bielskobadania.pl dowiesz się, kto oferuje badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne kierowców pozwalają sprawdzić czy kandydaci mają przeciwwskazania do wykonywania zawodu. Są one niezwykle istotne w kontekście bezpieczeństwa na drogach – dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny siadać za kółkiem. Jak wyglądają testy i co konkretnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się do ich przeprowadzenia?

Badania psychologiczne kierowców – grupy osób badanych

Badaniom psychotechnicznym poddawanych jest kilka grup kierowców. Do pierwszej należą osoby przystępujące do egzaminu na prawo jazdy np. kategorii D. Do testów przystępują także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów służbowych oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez pięć lat.

Badania psychologiczne kierowców – sprawdzają zdolność koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychologiczne składa się z 2 części. W pierwszej kolejności kandydaci przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, szybkość działania oraz cechy charakteru czy poziom lęku. Kandydaci na kierowców muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Ostatnim etapem testów psychologicznych jest część aparaturowa, która mierzy przede wszystkim poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny prędkości innych pojazdów. W czasie badań wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, miernik sprawności sensomotorycznej i aparat krzyżowy. Badania polegają np. na naciskaniu odpowiednich przycisków i obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po oślepieniu światłem.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]

Top