Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Dowiedz się więcej o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko Biała

Na bezpieczeństwo na szosach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę ważne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku istotne są zarówno kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni w odpowiednim terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc powiedzieć na ten temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich przygotować?

Reguły badań psychotechnicznych kierowców

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie dotyczy jednak specjalistów, którzy skończyli 50 lat – muszą bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest podzielność uwagi, postrzeganie szybkości, umiejętność szybkiego reagowania czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym pamiętać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca jest zapraszany na wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy wiedzieć, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę podnieść. Jak? W internecie dostępne są różne filmy pokazujące działanie maszyn, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one funkcjonują.

Dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Top