Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Jeśli potrzebujesz okien zabytkowych, koniecznie sprawdź www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie i są niewątpliwą dekoracją obiektów. Względy wizualne to rzecz jasna ich nie jedyna zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu rzutuje również wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, również okna muszą być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie możemy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem kupionych w sklepach materiałów. Jakimi cechami więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż nowoczesne. Rzadko są też uchylane, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wietrzyć pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już wspomnieliśmy, wykonane są zwykle z drewna – materiału, który posiada wiele zalet, ale wymaga częstej konserwacji, a oprócz tego łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, która potrzebuje dużych umiejętności – taki typ okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z tym, nawet najbardziej doświadczeni stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeśli nie zdobyli dokumentów potwierdzających ich kwalifikacje, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym razie przyjdzie im zapłacić duże kary.

Dane adresowe:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]

Top