Zastanawiasz się czy wynająć detektywa? Dowiedz się więcej o jego pracy

Usługi prywatnych detektywów są coraz popularniejsze. Postanawiamy o ich wynajęciu nie tylko w przypadku kłopotów rodzinnych. Ich usługi bywają bardzo przydatne też dla przedsiębiorców – umożliwiają np. sprawdzenie czy zatrudniony korzystający ze zwolnienia lekarskiego faktycznie jest niezdolny do pracy albo czy informacje przedłożone przez niego w podaniu o pracę nie zostały zakłamane. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tego, jakie kwalifikacje winien mieć detektyw i w rozwiązaniu których problemów może być pomocny.

Prywatny detektyw – zawód tylko z licencją

Nie wszyscy mogą pracować jako detektyw. Aby legalnie pracować w tym zawodzie, należy posiadać odpowiednią licencję, którą otrzymuje się po zaliczeniu państwowego egzaminu. Wspomnijmy jeszcze, że osoby przystępujące do testu muszą też spełnić wcześniej wskazane wymagania. Najistotniejsze z nich to posiadanie obywatelstwa jednego z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej, świadectwa o nieposzlakowanej opinii uzyskanego od komendanta miejskiego lub powiatowego Policji i minimum średniego wykształcenia. Wymogiem jest również bycie osobą niekaraną, a odnośnie byłych funkcjonariuszy służb mundurowych – brak zwolnienia dyscyplinarnego. Co ważne, kandydaci na prywatnych detektywów muszą mieć ukończone 21 lat.

Kiedy zwrócić się o pomoc detektywa?

Największa część zadań, które realizują detektywi dotyczy różnego rodzaju spraw rodzinnych. Do agencji detektywistycznej możemy zwrócić się m.in. gdy podejrzewamy, że nasz małżonek jest niewierny lub nie jesteśmy pewni, czy drugi rodzic naszego dziecka należycie się nim opiekuje. Detektyw pomoże nam też określić rzeczywistą wysokość zarobków byłego partnera, co bywa bardzo przydatne w przypadku spraw mających ustalić wysokość zasądzonych alimentów.

Top