Nie oszukujmy się: stan powietrza w Polsce nie jest dobry. Pod tym kątem Polska jest na jednej z ostatnich pozycji pośród państw Unii Europejskiej. Każdego dnia słychać nowe ostrzeżenia o przekroczeniu dozwolonego stężenia pyłów PM10 oraz PM2.5 i w związku z tym też nadal poszukiwane są skuteczne rozwiązania, pomagające radzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, szczególnie w pomieszczeniach, gdzie podtrzymanie sterylności powietrza jest niesłychanie ważne (przykładowo w szpitalnych salach operacyjnych).
Uniwersalne filtry dokładne typu minipleat
Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, znane i stosowane są od kilku dekad. Są obecne między innymi w pokojowych oczyszczaczach powietrza i odkurzaczach. W urządzeniach wentylacyjnych montowanych w obiektach użyteczności publicznej, budynkach mieszkalnych czy biurowcach znakomicie zdadzą egzamin filtry dokładne typu minipleat, które w zależności od klasy poradzą sobie z eliminacją pyłów zawieszonych PM2.5 (klasa filtracji F7) i PM10 (klasa filtracji F9), których drobinki są składową smogu. Nie są dla nich trudnością także większe zanieczyszczenia, jak pyłki roślin, dym tytoniowy czy sierść zwierząt. Kupując filtry dokładne F7 czy F9 wypada sprawdzić nie tylko ich wydajność, ale również jakość ich konstrukcji. Te produkowane przez rodzimą firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w ocynkowaną stalową ramę, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne (jak znaczny poziom wilgoci, temperatury) oraz uszkodzenia mechaniczne. Wydajny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego zabezpieczony jest od strony wlotu powietrza aluminiową siatką. W filtrach minipleat ułożony w małe plisy papier filtrujący wzmocniony jest klejem poliuretanowym, co powoduje, iż produkty te mają znaczną żywotność. Filtry minipleat produkowane są w wielu rozmiarach dopasowanych do potrzeb każdego użytkownika.
Filtry HEPA H13 oraz H14 – tam gdzie trzeba zachować wysokie standardy sterylności
Do przeznaczeń przemysłowych wymagane są natomiast filtry o dalece wyższej przepustowości przelatującego powietrza, którą gwarantują filtry absolutne HEPA H13 i H14 . Plisy pakietu filtrującego są w nich równomiernie rozdzielone przez aluminiowe separatory, a mocna obudowa, także wyprodukowana z ocynkowanej stali, jest odporna na zmiany temperatury i wodę, co pozwala na wydajną pracę w ekstremalnym środowisku (aż do 80°C). Takie filtry stosowane są wszędzie tam, gdzie muszą być zachowane najwyższe standardy czystości powietrza, np. w zakładach produkujących leki.
Fotografia dzięki uprzejmości marss.pl.
Dane adresowe:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz
Tel.: +48 43 827 10 46