Biokominek – nie tylko w domku

Ile razy widzieliśmy już ten obrazek – radośni ludzie z garnuszkiem ciepłego kakao w ręku ogrzewają się przy płomieniach kominka. Zwłaszcza zimą oraz jesienią mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości posiadania kominka tym, którzy mają własny dom. To prawda, że standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy wyposażyć je w biokominek!

Rodzaje biokominków oraz jego największe walory

Eko kominek, znany także jako biokominek, cechuje się tym, że da się go zamontować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu. Nie wymaga on wykonania odrębnej wentylacji, ważne jest natomiast, by przestrzeń w którym zostanie ustawiony eko kominek miała niczym niezakłóconą rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pokojach zupełnie szczelnych. Znacznym walorem eko kominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to praktycznie zaledwie palenisko i obudowa) oraz stosunkowo niska waga. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jednakże można spotkać również modele z obudową ze szkła lub z kamienia. Niektóre biokominki są wolnostojące, co daje możliwość dowolnego ich przenoszenia, przykładowo wtedy gdy zdecydujemy się zmienić wystrój mieszkania. W ciągu minionych kilku lat moda na biokominki tak mocno rozwinęła tę linię produktów, że w tej chwili bardzo łatwo znaleźć jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych kupimy modele biokominków narożnych, wiszących czy wolnostojących. Spotkamy modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do trzymania na balkonie, na tarasie, werandzie, w ogrodzie bądź w altanach, które można użyć też jako dekorację ogródka ośrodka wypoczynkowego albo restauracji.

Biokominek – ogrzewanie bez potrzeby czyszczenia paleniska

W biokominkach nie wykorzystuje się ani drewna ani węgla, dzięki czemu nie produkuje on dymu. W procesie spalania biopaliwa, którym jest bioetanol, tworzy się jedynie dwutlenek węgla (stąd przytoczony wyżej warunek zagwarantowania stosownego obiegu powietrza w mieszkaniu) i para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest także to, iż po skończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Nie osiadają one tym samym na sprzętach domowych czy meblach, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są nie są destrukcyjny dla środowiska – palenie bioetanolu nie wyzwala żadnych związków toksycznych. Minusem dla poniektórych jest to, że biokominki dają mniej ciepła niż tradycyjne kominki, niemniej jednak ich zalety, przede wszystkim opcja zainstalowania ich w mieszkaniu oraz ogromne walory aranżacyjne, są silnym argumentem za ich zakupem.

Top