Dopasuj kolor rolety do swojego wnętrza

Przeglądając oferty sklepów z roletami, szybko spostrzeżesz, że przesłony występują w kilkudziesięciu kolorach. Na jaką barwę postawić? Istnieje garść reguł, które warto poznać przed kupnem nowej rolety na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i dobierz dla siebie rolety w idealnym kolorze!

Które kolory rolet kupić?

W przedmiocie kolorów rolet występują trzy główne nurty: dopełnienie, minimalizm oraz kontrast. Minimalizm jest dedykowany fanom czystych, prostych pomieszczeń, z niedużą ilością dodatków i ozdobnych bibelotów. Należysz do tej grupy? Wybierz rolety w kolorze piaskowym, écru, szarym albo beżowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wyróżniać, a rolety będą tłem dla reszty dodatków w pomieszczeniu. Kolejny trend to potęga kontrastu. Dla podstawowych kolorów: żółtego, niebieskiego i czerwonego opozycją będą odpowiednio: fioletowy, pomarańczowy i zielony. Jeżeli posiadasz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to przeciwstawny im będzie najmocniej element – przykładowo rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do głównej dla tego wnętrza barwy. Aranżujesz pokój w odcieniach beżu? Wybierz zatem rolety w takim kolorze.

Wpływ barw na nastrój

Według najbardziej ogólnej reguły oddziaływania barw na nasz samopoczucie, kolory zimne uspokajają, natomiast ciepłe rozbudzają. Jaskrawy żółty pobudzi do działania – użyj tej barwy w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik harmonii i odpoczynku – zda egzamin w pokoju dziennym i wszędzie tam, gdzie się relaksujesz. Uspokajający niebieski jest wprost idealny do sypialni. Lubisz czerwień? Wystrzegaj się jej na sporych powierzchniach, bo może wywołać agresję oraz potęgować napięcia i nerwowe sytuacje. Korzystaj z niej wyłącznie w niewielkich dekorach – roleta w tym kolorze, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie w zupełności wystarczą, żeby ożywić pomieszczenie.

Top