Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Więcej szczegółów o kantarze sznurkowym

Kantar to powszechnie używany element uprzęży dla konia. Przypomina uzdę, gdyż wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest nieobecność wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej kierowanie stąpającym koniem. Kantar to jeden z najistotniejszych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. W następstwie tego musi on być dopasowany do kształtu i wymiarów głowy konia, a także nie przyczyniać się do powstania uszkodzeń skóry. Jak więc znaleźć odpowiedni kantar? Na jakie jego atrybuty należy zwrócić szczególną uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar skórzany czy taśmowy?

W sprzedaży odnajdziemy różne warianty kantarów: taśmowe, podszywane, skórzane i sznurkowe. Te ostatnie, określane także halterami, są rekomendowane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większy komfort zapewniają kantary podszywane – na przykład naturalnym lub syntetycznym futerkiem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego typu znakomicie zapobiega tworzeniu się obtarć, a jednocześnie pozwala przywiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia jego prowadzenie podczas tresury lub spacerów.

Kantary – które dla źrebiąt a które dla trakenów?

Kantary dla koni wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar najmniejszy to foal, który będzie pasował źrebiętom i kucom miniaturowym. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich, jak również większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Cob (2) i full (3) to kantary o średnich wymiarach i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron).

Dane adresowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Top