Łańcuchy samochodowe – zastosowanie

Zobacz, gdzie zamówić łańcuchy samochodowe

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak jednak modele łańcuchów na koła można kupić w sklepach?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny). Różne są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Współcześnie producenci stosują najczęściej stal manganową lub tytanową.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby go uniknąć, warto potrenować tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Należy wystrzegać się przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę, buksowania kół i jazdy po niezaśnieżonych drogach. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo sprawdzać ich napięcie oraz ułożenie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Top