Zadbaj o higienę w zakładzie pracy – o fartuchach i kombinezonach ochronnych

fartuch polipropylenowy

W wielu gałęziach przemysłu otoczenie pracy pełne jest różnych czynników, które narażają pracowników na uszczerbek na zdrowiu. W wielu przypadkach samo dostarczenie im czapek i rękawiczek ochronnych nie wystarczy – niezbędna jest protekcja większej powierzchni, a czasem i całego ciała. Taki poziom ochrony dają jedynie fartuchy i kombinezony ochronne.

Fartuchy i kombinezony ochronne – niezastąpione w sektorze usług oraz medycznym

Można wychodzić z założenia, iż tak szerokie zabezpieczenie ciała nieczęsto bywa niezbędne, a to nieprawda. Przeciętny obywatel na ogół zazwyczaj nie przebywa w miejscach, gdzie pracownicy muszą zakładać uniformy zasłaniające całe ciało, a takie sytuacje kojarzy raczej z telewizji. Lecz ten rodzaj odzieży ochronnej stosowany jest na co dzień wszędzie tam, gdzie higiena pracy musi stać na najwyższych poziomie, dlatego noszą ją np. fryzjerzy oraz kosmetyczki, którzy przeważnie korzystają z lekkich fartuchów ochronnych jednorazowego użytku czy załoga linii produkcyjnych w branży przetwórstwa żywności, którzy w ten sposób ochraniają swoje ubranie przed poplamieniem, ale też zapobiegają transferowi włókien z ich garderoby na wytwarzaną żywność. Kombinezony oraz fartuchy ochronne są w zasadzie niezastąpione w sektorze medycznym – laboratoria, przychodnie medyczne czy szpitale nie mogłyby bezpiecznie prowadzić działalności bez tego wyposażenia.

Rodzaje kombinezonów i fartuchów ochronnych

W ofercie producentów odzieży BHP znajdują się kombinezony oraz fartuchy zarówno jednorazowego, jak i wielokrotnego użytku. Na ogół mają one ściągacze na rękawach i nogawkach, które uniemożliwiają ich podwijaniu się, co znacznie zwiększa komfort pracy. Produkty ochronne jednokrotnego użytku są przydatne w tych branżach, gdzie wymagane jest zachowanie czystości przy równoległym zminimalizowaniu styczności z produktami chemicznymi, takimi jak wybielacze czy detergenty. Korzystanie z tych fartuchów i kombinezonów, choć można ich użyć tylko raz, w większości przypadków nie generuje znacznych kosztów. W sporych fabrykach do ich dystrybucji wśród pracowników można zamontować specjalne wygodne w użyciu podajniki rolkowe.

Z czego wytwarzane są kombinezony oraz fartuchy ochronne? Przeważnie z polipropylenu (PP), a dokładniej z włókniny polipropylenowej, znanej powszechnie jako flizelina lub wigofil. To tworzywo za sprawą swojej włóknistej struktury umożliwia swobodną cyrkulację powietrza oraz pochłania pot, toteż nie wyzwala uczucia dyskomfortu. Natomiast do wyrobów foliowych wykorzystuje się lekkie folie z polietylenu (z PE, LDPE bądź CPE).

Dane adresowe:
Global Food Hygiene D.Urbański Spółka Komandytowa
Kuśnie 41D
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 36 66
E-mail: [email protected]

Top